Teraz mam wrażenie, że pracujemy raczej w branży technologicznej niż w bankowości.

Michał Paprocki, CEO ING Services Polska

Cyfrowy bank nowej generacji

TAGI: Optymalizacja działania

ING Services Polska (ISP) jest dostawcą usług IT na rzecz podmiotów Grupy ING działających na całym świecie. W zakres usług dostarczanych przez ISP wchodzi hosting zasobów systemowych, zdalne zarządzanie zasobami informatycznymi oraz usługi związane z bezpieczeństwem IT. Centrum zatrudnia prawie 700 pracowników i obsługuje ponad 20 krajów, w tym Singapur i Stany Zjednoczone.

Jak definiuje Pan cyfrową transformację?

Jest to jak największe nasycenie całej działalności przedsiębiorstwa technologiami IT, a tym samym bankowość staje się funkcją IT. W naszej branży najważniejsza jest technologia, która permanentnie zmienia sposób działania instytucji finansowych.

Mogę mówić o kilku najważniejszych trendach: pierwszy – udostępniamy klientom produkty w dowolnym czasie i w dowolny sposób za pomocą mobilnych aplikacji, natomiast odchodzimy od placówek bankowych.

Drugi trend - w bankowości wszystkie manualne procesy są automatyzowane i w pełni niezawodne.

Trzeci to sztuczna inteligencja, która potrzebna jest przy ocenianiu zdolności kredytowej klienta czy wykrywaniu cyberprzestępczości.

Co stanowi najważniejszy czynnik decydujący o sukcesie projektów transformacji cyfrowej w Pana firmie?

Zwracam uwagę na kulturę organizacyjną, działamy agilowo. Ważne, aby ludzie działali innowacyjnie, byli kreatywni, analizowali i przedstawiali nowe pomysły, nie bali się pomyłek. Jeżeli popełnimy błąd, to nie szukamy winnych, tylko idziemy dalej. W ISP zachęcamy do działania i kreatywnego myślenia. Nie każdy projekt kończy się sukcesem. Podejmujemy próbę i odważnie realizujemy zadania. A jeżeli się nie uda – wyciągamy wnioski i cieszymy się że spróbowaliśmy. Patrzymy na przedsiębiorczość i odwagę.

Wierzę w kulturę pracy jako element przewagi konkurencyjnej w bankowości. Na rynku zwycięży konsekwencja w działaniu, determinacja i kultura organizacyjna, która sprzyja innowacjom.

Jakie technologie będą mieć istotny wpływ na biznes Pana firmy i innych w branży finansowej w perspektywie najbliższych 5 lat?

Wymienię trzy najważniejsze – chmura obliczeniowa, aplikacje mobilne i sztuczna inteligencja.

Chmura obliczeniowa – Wszyscy z nas korzystają z wielu aplikacji, ponieważ jest to wygodne. Jednak mało osób interesuje się tym, jak to właściwie działa, jak to jest stworzone.

Aplikacje mobilne – jesteś coraz bardziej mobilni i wymagamy dostępu do aplikacji wszędzie. Aktualnie uważam, że jesteśmy w połowie drogi umieszczania wszystkich rozwiązań w aplikacjach mobilnych.

Sztuczna inteligencja czyli analizowanie danych dotyczących zachowania klientów i aktywne proponowanie produktów. Uważam, że w wielu branżach to jeszcze bardzo źle działa czego przykładem są nie trafione i nie spersonalizowane oferty wysyłane do klientów. W bankowości sprawnie działający system tego typu pozwoli zwiększyć portfolio proponowanych produktów o usługi zewnętrzne, np. jeśli ktoś kupuje wycieczkę, otrzyma propozycję ubezpieczenia podróżnego.

Bank w chmurze

ING Services Polska wdrożyła chmurę prywatną opartą o komponenty pakietu oprogramowania Microsoft System Center 2012, obsługującego cały cykl życia wirtualnych maszyn. Najważniejszym celem było ustandaryzowanie obowiązujących procesów i zautomatyzowanie sposobu dostarczania serwerów wirtualnych klasy x86, czego wymiernym efektem było skrócenie czasu uruchamiania nowych serwerów z 12 dni do maksymalnie 3 godzin. Koszty eksploatacyjne spadły o ok. 20%.

Michał Paprocki, CEO ING Services Polska:
„Wprowadzenie prywatnej chmury obliczeniowej było bardzo ważnym projektem, który doskonale się sprawdził. Dzięki pracy w takim modelu, nastąpiła zmiana mentalności pracowników, mogą się przyzwyczaić do tego jak świat będzie funkcjonował za kilka lat.

W chmurze, wszystko jest pogrupowane i wystawione przez stronę internetową. Inspiracją są dla nas Microsoft Azure, Amazon i Google – największe firmy, które oferują chmury publiczne. Postanowiliśmy wprowadzić podobne rozwiązanie, zautomatyzowane i tanie - umożliwić pracownikom samodzielne pobieranie przez stronę www. To zapewnia pełną elastyczność: można np. korzystając z serwerów wykonywać testy i jeszcze tego samego dnia z nich zrezygnować. Dawniej konieczne były zakupy i długie negocjacje. Teraz działanie jest zautomatyzowane i bardzo szybkie.

Chmura jest teraz podstawą, nie wyobrażam sobie jak można działać agilowo nie posiadając chmury prywatnej. Pozwala działać w szybki i elastyczny sposób, jest to projekt o fundamentalnym znaczeniu. Patrzymy na kulturę pracy, sposób działania i korzyści”.