Automatyzacja testów w ERP – mity kontra fakty

Automatyzacja testów w ERP – mity kontra fakty

TAGI: Optymalizacja działania

Dziś wiele polskich przedsiębiorstw mobilizuje się i szuka technologii niezawodnych i elastycznych wobec systemu ERP oraz zawartych w nim danych. Firmy coraz częściej stawiają na integralność i połączenia między procesami, które są sterowane przez oprogramowanie. Co więcej, działy IT dokładają wszelkich starań, by zapewnić kompleksowe rozwiązania eliminujące ryzyko awarii. Testowanie oprogramowania wspomaga szeroki wachlarz możliwości: od testów jednostkowych, integracyjnych, interfejsu, obciążeń, regresji i wielu innych. Takie działania są zazwyczaj rutynowo powielane w ramach projektu, jak też przy późniejszych działaniach produkcyjnych.

Pomimo istnienia na rynku pakietów do automatyzacji testów, wiele firm dalej podąża drogą przestarzałych nawyków, wciąż wykonując żmudne testy manualne zgodnie ze scenariuszem ogólnie opartym na realizacji: analizy wymagań testowych, planowania testów, testów jednostkowych, ręcznych testów akceptacji użytkownika (UAT), a następnie analizy wyników i planu kolejnej fazy testów. Wspólnym mianownikiem tych działań jest fakt, że nawet po wykonaniu wszystkich niezbędnych, zgodnych ze scenariuszem prób, błędy i tak mogą pojawić się w aplikacji produkcyjnej. Oznacza to, że wszystkie zrealizowane manualne testy akceptacyjne mogą okazać się niewystarczające. Powszechne metody diagnostyczne są zbyt czasochłonne i nieefektywne, aby kompleksowo zbadać system od początku do końca. Skuteczność oprogramowania w rzeczywistych warunkach to korzyść mająca ogromne znaczenie dla przedsiębiorstw.

Przyszłość można zautomatyzować – musimy uświadomić sobie, że przy przemyślanym wdrożeniu, testy automatyczne mogą znacząco poprawić efektywność i skuteczność płynności systemu wraz z aplikacjami.

Istnieją trzy główne powody automatyzacji testów:

 • Uwolnienie ludzi od pracy ręcznej, pozwalając im skupić się na zadaniach, które zwiększają wartość przedsiębiorstwa;

 • Eliminowanie ludzkich błędów, które zagrażają niezawodności testów;

 • Uzyskiwanie wiarygodnych wyników i raportów o czasie, przy każdej aktualizacji.

W przeszłości podejmowano niezliczone próby stworzenia narzędzi do nagrywania i odtwarzania, które okazały się niestabilne oraz wymagały stałego nadzoru programistów. Nasze doświadczenie pozwoliło nam zidentyfikować 5 powszechnie panujących mitów związanych z automatycznym testowaniem ERP. W prosty sposób wyjaśniamy aktualną sytuację w oparciu o nasze kompetencje.

Mit #1 - Automatyzacja testów nie obejmuje wszystkich potrzeb organizacji.

Fakt #1 - automatyzacja testów jest w stanie obejmować każdy proces i aspekt (integracja, GUI, dane) w systemie ERP. W zależności od potrzeb, często za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką, możesz użyć zautomatyzowanych testów, aby korzystać z nich na wiele sposobów w całej organizacji.

Mit #2 - Automatyzacja testów wymaga programistów.

Fakt #2 - skrypty testów mogą być rejestrowane przez dowolnego użytkownika systemu, który zna proces biznesowy, nawet jeśli nie ma żadnych umiejętności programistycznych. Jeśli jednak je ma, może być jeszcze bardziej efektywny w swoich działaniach.

Mit #3 - Automatyczne skrypty testowe stają się przestarzałe i nie nadają się do użytku.

Fakt #3 - raz zbudowane i zapisane skrypty testowe mogą być łatwo aktualizowane w miarę rozwoju nowych funkcjonalności. Wystarczy po prostu otworzyć stary skrypt, edytować to, co jest potrzebne i zapisać nową wersję. Nowe wersje skryptów testowych można następnie porównać z oryginalnymi wersjami, aby zobaczyć, jak proces zmienił się w czasie. Te indywidualne skrypty mogą być również używane jako elementy konstrukcyjne do budowy zestawu testów.

Mit #4 - Zautomatyzowane narzędzia testowe są potrzebne tylko podczas fazy wdrażania systemu.

Fakt #4 - Testy mogą i powinny być uruchamiane codziennie, aby wychwycić anomalie i zoptymalizować procesy, dążąc do ulepszania i jeszcze lepszego wykorzystania systemu. Podczas normalnego działania systemu, testy automatyczne są przydatne, gdy zachodzi potrzeba optymalizacji procesów, sprawdzania poziomów uprawnień, a nawet szkolenia nowych pracowników.

Mit #5 - Musisz ręcznie utworzyć dane testowe.

Fakt #5 - Na podstawie zapytań i generatorów danych można tworzyć unikalne obiekty biznesowe w systemie i wykorzystywać je w całym skrypcie i scenariuszu. Biorąc to pod uwagę, wiemy, że profesjonalny zestaw testowy, taki jak XPLUS Executive Automats, dostarcza organizacji kompleksowe rozwiązanie pokonujące wiele problemów pojawiających się podczas wdrażania i działania systemu. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności i wzrost zysków.

Korzyści dotyczące efektu Automatyzacji:

 • Dokumentacja procesu i rozwiązania — dostępna na bieżąco, aktualna, kompletna

 • Czytelne mapowanie funkcji rozwiązania na kroki procesów biznesowych klienta

 • Poprawność i jakość — potwierdzone automatami testującymi funkcje i procesy

 • Dokumentacja funkcji, szkolenia, pomoc kontekstowa — wspierane automatami

 • Radykalnie wyższa jakość rozwiązania oraz samodzielność jego użytkowników

Korzyści dotyczące procesu Automatyzacji:

 • Przyśpieszenie wdrożenia, intensyfikacja spędzanego czasu, wzrost jakości efektów

 • Skład i opis cech funkcji rozwiązania — podstawa odbiorów i zarządzania zakresem

 • Możliwość aktywnego wpływu, udziału i realnych decyzji przedstawicieli klienta

 • Kompletny operacyjny wgląd Klienta w efekty wdrożenia na dowolnym etapie

 • Wgląd klienta w statystyki wykonań — roboczodni/godziny i ich efekty.

Executive Automats to autorskie narzędzie XPLUS pozwalające zarejestrować czynności obsługi rozwiązania Microsoft Dynamics AX, nadać im postać skryptów, zapisać w bazie, poddać obróbce nadającej im cechy potrzebne przy różnych zastosowaniach, łączyć te skrypty w scenariusze i odtwarzać w 12 celach zdefiniowanych dla różnych faz budowy rozwiązania Microsoft Dynamics AX. To wbudowana w rozwiązania XPLUS zdolność rejestrowania działań użytkowników, a następnie zapisania ich w bazie wiedzy w formie skryptów pozwalających te działania w dowolnej chwili ponowić w trybie automatycznym.

Autor: Kamil Sterna/Jacob Davis, XPLUS

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą:

xplus